tpod

خوانش و معرفی کتاب «نقاشی قهوه‌خانه» در رادیو یِ

رادیو یِ: فصل 2- قسمت ششم – نقاشی قهوه‌ خانه

در ششمین قسمت از پادکست رادیو یِ می‌خوایم در مورد مردی صحبت کنیم که از سال 58 ساکن المان بوده و در شهریور سال 71 به دلیل اتهام به ترور سران حزب دموکرات در رستورانی در آلمان سال‌ها به زندان میفته و یکی از مهم‌ترین پرونده‌های دادگاه‌های آلمان رو تشکیل میده. ما در این قسمت از پادکست رادیو یِ می‌خوایم درباره دادگاه میکونوس، کاظم‌دارابی و خاطرات اون که در کتاب نقاشی قهوه‌خانه گردآوری شده با شما صحبت کنیم پس، لطفا همراه ما باشید.

این قسمت از فصل دوم رادیو یِ ما به پرونده دادگاه میکونوس می‌پردازیم. اما برای کسایی که ممکنه در رابطه با این پرونده اطلاعی نداشته باشن باید بگم که ماجرای دادگاه میکونوس مربوط میشه به تروری در رستورانی با همین نام در برلین آلمان که در تاریخ 17 سپتامبر 1992 برابر 26 شهریور 1371 رخ می‌ده. در جریان این ترور، تعدادی از سران اپوزیسیون کرد به قتل می‌رسند. پلیس آلمان هم یکی از متهمین این پرونده رو با نام کاظم دارابی به اتهام این‌که در این ترور مشارکت داشته دستگیر می‌کنه و این دستگیری سرآغاز یکی از طولانی‌ترین دادگاه‌های تاریخ میشه.

کاظم دارابی در کتاب نقاشی قهوه‌خانه ماجرای زندگی خودش و این دادگاه رو توضیح میده، پس اگه می‌خواهید بیشتر درباره این دادگاه بدونید ابتدا پادکست خوانش و معرفی این کتاب رو گوش بدید و سپس کتاب رو تهیه کنید.

تصویری از کاظم دارابی – متهم دادگاه میکونوس که مجموعه خاطرات ایشان در کتاب نقاشی قهوه‌خانه منتشر شده است.

حتما همه شما نام محسن کاظمی رو شنیدید، محسن کاظمی از نویسندگان و پژوهشگران تاریخ معاصر ایرانه که تا کنون کتاب‌های مهم زیادی رو تالیف کرده که از جمله آن‌ها می‌تونیم به خاطرات احمد احمد، خاطرات مرضیه حدیدچی، خاطرات عزت‌شاهی، نوشتم تا بماند، چشم‌های آبادان و سال‌های بی‌قرار اشاره کنیم. کتاب نقاشی قهوه‌خانه در 968 صفحه در سال 1398 توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده.

کتاب نقاشی قهوه‌خانه جوایز زیادی گرفته که از جمله‌ اون‌ها میشه به جایزه بخش مستند نگاری در سی‌وهفتین جشنواره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و دوازدهمین دوره جایزه ادبی جلال و جایزه برگزیده بخش علوم انسانی در بیست و ششمین دوره کتاب سال دانشجویی اشاره کرد.

شما می‌تونید تیزر این قسمت رو از اینجا تماشا کنید.

همچنین اگه دوست داشتید می‌تونید قسمت‌های گذشته ما رو با مراجعه به کانالمون در تهران پادکست، گوش کنید. در کانال تهران پادکست ما تمامی قسمت‌ها رو می‌تونید گوش کنید و نظر بدید. اگر هم آپ‌های پادگیر رو نصب دارید می‌تونید برای مراجعه به صفحه‌ ما در کست باکس، اپل پادکست، گوگل پادکست، اسپاتیفای روی اسم هر کدوم کلیک کنید تا مستقیم به صفحه ما در این آپ‌ها برید.

فصل 2: قسمت ششم
خوانش و معرفی کتاب نقاشی قهوه‌خانه
نویسنده محسن کاظمی – خاطرات کاظم دارابی متهم دادگاه میکونوس
مجری: رسول گلپایگانی
راوی: مرجان صالحی – مهدی زارع
تنظیم: علیرضا کریمی

لطفا رادیو یِ را گوش بدید و به دوستانتان معرفی کنید.