tpod

نقد معماری

رسانه تخصصی صوتی معماری و ساختمان رادیو نمانا

اپیزود 39م

در این اپیزود میزبان حضور گرم جناب آقای دکتر سیامک پناهی هستیم و به امر نقد معماری می پردازیم.

نقد و نقادی را باید مهمترین عامل محرک و موتور پیش برنده تمدن مدرن دانست. در واقع مدرنیته با نقادی و نقد کردن خود و دیگری، تازه به تازه و نو به نو می‌شود. افسوس که ارزش نقد و نقادی در تمدن ما مغفول مانده است. نقد معماری کاری واقعاً پیچیده ،چالش برانگیز و دشوار است. زیرا هر مطلب می تواند از جنبه های بسیاری مورد بررسی قرار گیرد.

ضمن اینکه معیارهای ثابتی برای تشخیص خوبی و بدی وجود ندارد به عنوان مثال مسائل مربوط به زیبایی شناسی کمی پیچیده است. آنچه ممکن است برای کسی زیبا باشد ممکن است برای شخص دیگری خلاف این موضوع به نظر برسد. بنابراین ، تبدیل شدن به یک منتقد مؤثر در معماری ، طیف گسترده ای از خصوصیات را می طلبد. شامل دانش گسترده ، سالها تجربه، قدرت اقناع، مهارت های عالی شناختی، فنی و مهارتهای بین فردی، صبر زیاد، تشنگی به آگاهی و منطق در استدلال ها.

منتقدان معماری نه تنها به معماران در فهم ماهیت پروژه ها کمک می کنند بلکه آنها را در داوری انتقادی و واضح سازی تصاویر ذهنی یاری می رسانند.
بسیاری از وبسایت های رسانه ای اکنون فقط تصاویر و موارد خبری را جمع آوری می کنند بدون اینکه دیدگاه درستی از مسئله داشته باشند و این گردآوری قطعا نقد نیست، منتقدین خوب قلمرو خود را می شناسند و در حوزه هایی فراتر از جمع آوری ایده ها فعالیت دارند!

📌 برای آنکه پادکستها رایگان به گوش شما برسند، اسپانسرها عامل اصلی تعیین کننده را دارند.

برای تداوم این جریان نقش شنوندگان حمایت متقابل از اسپانسرها می باشد.

رادیــــــــو نَمـــــــــانا در کست باکس، تلگرام ، آپارات ، اینستاگرام ، یوتیوب ، گوگل پادکست ، فیدیبو ، نوار ، شنوتو ، ناملیک ، تهران پادکست .

رادیـو نمـــانا در اینستاگرام: @namanaradio | رادیــو نمـــانا در تلگـــرام: @namanaradio

وب سایت رسمی رادیو نمانا : www.Namana.Info