پادکست سیکُرُن

Epitome Books
۴ اردیبهشت , ۱۳۹۸
پرسپولیس لب
۱۰ اردیبهشت , ۱۳۹۸
پادکست سیکرن
من اشکان واحدی‌ هستم .تو پادکست سیکُرُن دنبال حل کردن مشکلات زندگی روزمره با راهکارهای علمی و تجربه شده توسط آدمای خبره هستیم. خیلی از مشکلاتی که ما تو زندگی روزمره داریم آدمای دیگه تجربه کردن و اون‌ها رو حل کردن. خیلی از پژوهشگرا قبل از ما مشکلات و مسائل زندگی روزمره ما رو بررسی کردن و راه حل درستو ارائه کردن، اما ما خیلی اوقات از این راهکارها و تجربیات اطلاعی نداریم که اگه داشته باشیم میتونیم مشکلات روتین زندگی رو بهتر بشناسیم و درست‌تر حلشون کنیم. تو هر قسمت از پادکست سیکُرُن سعی می‌کنیم یک مشکل روتین زندگی روزمره رو باز کنیم.
more...
چطور بفهمم دروغ میگه؟

  اپیزود 4 پادکست سیکرن:  

چطور بفهمم کسی دروغ میگه؟

فروید میگه "هیچ انسانی نمیتونه رازی رو در خودش نگه داره، اگه لبهاش ساکتن، دستاش دارن با هم بازی می‌کنن"

امروز داشتم از یکی از دوستام میپرسیدم میدونی چطور میشه تشخیص داد آدما دروغ میگن؟ گفت آره؛ آدما وقتی دروغ میگن نگاهشونو ازت میدزدن و به یه جای دیگه نگاه میکنن. گفت ببین دیگه اصلا نیازی به این تکنیک‌ها نیست. الان دستگاه‌هایی اومده که به راحتی دروغ گفتن آدما رو تشخیص میده.

خب بیایم اول همین پادکست 2 باور رایج و اشتباه درباره تشخیص دروغگویی رو دیگه باور نکنیم:

اول اینکه مطالعات علمی نشون میده کسی که به ما دروغ میگه لزوما نگاهشو از چشمای ما منحرف نمی‌کنه، تازه خیلی از کسایی که دروغ میگن، چون میدونن این نشونه لو رفته، تو صورتمون زل هم میزنن. در ضمن خیلی ها ممکنه دروغ نگن اما نگاهشونو به جای دیگه‌ای بچرخونن. دروغگویی نشونه‌های دیگه‌ای داره که خیلی خیلی از گردش چشما قابل اتکاتر هستن.

دوم اینکه هیچ دستگاهی، هیچ دستگاهی در جهان تا حالا نتونسته با دقت صد در صد دروغ آدما رو تشخیص بده. تا چند ثانیه دیگه میگم چرا.

ما هدفمون از تهیه این پادکست این نیست که هی سعی کنیم مچ آدما رو بگیریم و کارآگاه بازی دربیاریم، اما واقعیت اینه که تشخیص دادن دروغ آدما میتونه به ما کمک کنه که نسبت به محیط اطرافمون آگاه تر بشیم. به خصوص اینکه مطالعات نشون میده حدود 80 درصد دروغ‌های آدما فاش نمیشه و این میتونه ضررات جبران‌ناپذیری برای دیگران ایجاد کنه. از طرف دیگه با تشخیص دروغ گاهی به کسی که دروغ میگه میتونیم کمک هم بکنیم. مثلا اگه یه پزشک بدونه که بیمارش بهش دروغ میگه خیلی بهتر میتونه بهش کمک کنه.

...(بقیه در پادکست)

  منابع:

https://www.nationalgeographic.com/magazine/2017/06/lying-hoax-false-fibs-science/

https://www.scienceofpeople.com/9-things-know-liars/

https://io9.gizmodo.com/10-things-you-didnt-know-about-lying-1175676651

https://www.factinate.com/things/43-unbelievable-facts-lies-deception/

https://www.psychologytoday.com/us/blog/hope-relationships/201507/6-ways-detect-liar-in-just-seconds

https://www.ted.com/talks/jeff_hancock_3_types_of_digital_lies?language=fa

https://www.ted.com/talks/pamela_meyer_how_to_spot_a_liar

Send in a voice message:

https://anchor.fm/sikoron/message

View Episode

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *