tpod

قسمت یک: خوانش و معرفی کتاب جامه سرخ

سلام به همه. تصمیم گرفتیم با گروهی از دوستانمون در کنار شما کتاب بخونیم و به هم دیگه کتاب معرفی کنیم. در رادیو یِ قصد داریم تا در هر قسمت کتابی رو برای شما معرفی کنیم، از نویسنده‌ کار به شما بگیم و قسمت‌هایی از اون رو برای شما بخونیم. در اولین قسمت سعی کردیم خاطرات یکی از رزمندگان شهید 8 سال دفاع مقدس رو که در قالب کتاب جامه سرخ چاپ شده برای شما معرفی کنیم. قسمت اول رادیو یِ؛ به خوانش و معرفی کتاب جامه سرخ خاطرات روز نوشت شهید احمد امی اختصاص دارد.

شهید احمد امی، در سال ۱۳۳۶ در روستای آهوانو و از شهرستان دامغان به دنیا آمد. وی زندگی بسیار پرفرازونشیبی داشته است و موفق می‌شود در رشته زبان انگلیسی دانشگاه تهران پذیرفته شود و در سال ۱۳۵۹ آن را به پایان برساند. بعد از دریافت مدرک کارشناسی، شهید امی راهی خدمت سربازی و با درجه ستوان دومی عازم جبهه می‌شود؛ شهید بزرگوار در روز‌های پیش از انقلاب اسلامی ایران در تظاهرات علیه رژیم پهلوی شرکت می‌کرد.

او با ورود به تهران و دانشگاه، نه تنها در محیط فرهنگی آن زمان حل نشد، بلکه از تمام شرایط که برایش فراهم بود نیز استفاده مطلوب کرد و فراتر از آن تلاش کرد تا شرایط مناسب را برای خودش بیافریند. شهید امی خاطرات روزانه خود را از سال‌های ۵۷، ۵۸ و ۵۹ به زبان انگلیسی نوشت؛ این خاطرات یک نوع روزشمار انقلاب اسلامی به شمار می‌رود و از این منظر دارای اهمیت فراوانی است.

خاطرات خودنوشت شهید احمد امی که به زبان انگلیسی نوشته شده، توسط محبوبه حاجیان‌نژاد به زبان فارسی، ترجمه و سپس برای خوانش بهتر و عمیق‌تر، توسط محمدمهدی عبدالله‌زاده گویاسازی شده و در قالب کتاب جامه سرخ جمع آوری گردیده است. کتاب جامه سرخ به همت واحد فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری استان سمنان و انتشارات سوره مهر منتشر شده است. لطفا قسمت اول رادیو یِ و پادکست جامه سرخ رو گوش کنید و ما رو به دوستانتون معرفی کنید. راستی حتما کتاب جامه سرخ رو بخرید و بخونید.

راوی: مرجان صالحی

گویندگان: مرتضی حاجیان نژاد

فاطمه برهانی

تنظیم: علیرضا کریمی

رادیو یِ وابسته به دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری استان سمنان